Láska je niečo záhadnejšie ako naše vedomie a kontroverznejšie ako Boh. Veľa ľudí v ňu neverí, iní sa ju pokúšajú vysvetliť biologicky, chemicky či psychologicky. Zo sociálneho hľadiska pre ňu máme tiež svoje definície. Mnohí o nej radi hovoria neustále, iní sa zas tvária, že je nedôležitá a je im ukradnutá, pričom nedokážu vysloviť jediné “Milujem Ťa”. Čo je teda láska?

Skôr ako písať o tom, ako to vnímam ja a čo si myslím, že láska je a ako sa prejavuje, považujem za omnoho dôležitejšie uvedomiť si, čo láskou nazývame a pritom to láska nie je. Zvykneme totiž často klamať sami seba a obhajovať svoje činy a rozhodnutia práve tým, že niekoho milujeme aj keď sa staviť v online kasína. A pod týmto krásnym ružovým obláčikom potom ubližujeme sebe, partnerovi či okoliu.

Láska určite nie je sexuálna príťažlivosť. Určite som tým nikoho neprekvapil, akurát možno tak nasral pár biológov, chemikov a nadržaných pubertiakov. Jedno im ale za pravdu dať musím – v knižkách sa totiž často dočítate o motýlikoch v bruchu a o tom, ako sa z pohľadu na opačné pohlavie podlamujú kolená, či podobné prejavy v spojení s láskou. A tu si dovolím súhlasiť s biológmi a chemikmi – že tu ide akurát tak o naše libido a nie prejav lásky, preboha. Neučme naše deti, že pri láske strácajú kontrolu nad svojím telom. Pri láske ju totiž získavajú – veď čítajte ďalej.

Keď sa posunieme ďalej, dostávame sa na menej prebádanú oblasť. Po prvom i druhom zhliadnutí vašeho princa či princeznej totiž na scénu prichádza úžasný proces zamilovávania sa. Všetci to poznáme – čím dlhšie som s ním/ňou, tým viac sa mi zdá úžasný/á. Často sa tak dostaneme zo siedmeho neba, do neba tak vzdialeného, že ho žiadne číslo nevyjadrí a žiadna facka nás z neho nevráti späť na zem.

Čo sa vtedy ale skutočne deje – nad tým radšej premýšľať nechceme, pretože by to predsa stratilo svoje kúzlo. Predsa sa na to ale skúsme pozrieť, čo vlastne zamilovanosť znamená. Áno, s partnerom sa poznávate a objavujete u neho množstvo vlastností ktoré ste predtým nevnímali. A ako na jar, keď dozrejú čerešne sa pustíte do tých krásnych veľkých a šťavnatých. Tie dobré a pekné do seba ládujete, tie zlé.. no, tie proste odhodíte bez povšimnutia bokom a pokračujete v napchávaní sa. A práve takto selektujeme pri zamilovaní partnerove vlastnosti. Tie, ktoré Vám celý život chýbali alebo Vám dokonca boli odopierané od rodičov, prípadne Vám boli dávané len veľmi výnimočne. Práve po týchto partnerových prejavoch sa vrhnete. Partner sa Vám tak zdá stále dokonalejší a dokonalejší. To sa samozrejme deje vzájomne a rovnako to, čo na Vás Váš partner začne obdivovať, vychvaľovať alebo ho aspoň očividne dostáva do kolien sa nebojíte použiť na to, aby ste si ho ešte viac na seba naviazali. Či už vedome alebo nevedome.

V skutočnosti tu teda neide o lásku, ale pri zamilovaní dochádza k dvom zásadným veciam. Prvá je obchod – obchod na vzťahovej úrovni, kedy Vy ako správny marketér, partnerovi ukážete tie najoslnivejšie produkty Vašej osobnosti a tie zlé, skryjete či ututlete. Umelo proste dvíhate svoju cenu:) Veď nebudete riskovať, že si o Vás niečo pomyslí. No a v druhom rade si o Vašom partnerovi začnete budovať obraz. Tento obraz ale opäť vychádza z Vášho skresleného vnímania (po príchode jari a sladkých čerešní) a súčasne z intenzívnej snahy partnera vyzerať čo najdokonalejšie. A práve tento obraz sa v budúcnosti stáva kameňom úrazu všetkým vzťahov. Tie sa totiž pomaly začnú rozpadať a stroskotávať práve na tom, že partner sa po čase akosi “zmenil”. Nákupná horúčka skončí, čerešní už máte dosť. Príde čas prejedenia. A následne vnímania reality – a vnímania množstva pokazených čerešní ktoré ste predtým odhodili bokom, no teraz okolo Vás začínajú slušne zaváňať.

To, čo sme si popísali vyššie a čomu sa bežne hovorí zamilovanosť teda láska určite nie je. Čo teda láska je? Ako ju zadefinovať, ako sa prejavuje? Stačí pokračovať v našej metafore o čerešniach. Vzťah vždy predstavuje dvoch a rovnako aj láska. A láska tu predstavuje našu ochotu a záujem spoznať “strom nášho partnera” po všetkých stránkach. Byť ochotný vidieť a nie len vidieť, ale občas aj ochutnať všetky jeho čerešne. Či sú dobré alebo zlé. A taktiež to znamená vedieť vnímať a akceptovať seba – vedieť prestať prepchávať sa tými dobrými, vedieť zjesť i tie zlé a v neposlednom rade vedieť povedať a taktiež prijať to, že toho vy či partner máte dosť. Prijímanie a záujem o seba a partnera takého aký je, možno to by som nazval láskou.